Chór szkolny Kantata

Kantata – to chór działający przy Gimnazjum w Trzemesznie, choć w jego składzie są także uczniowie trzemeszeńskiego Liceum prowadzony przez Panią Kamilę Wesołowską. Początki chóru sięgają roku 2000, kiedy to na potrzeby konkursu zostało wyłonionych osiem, spośród 50 najlepiej śpiewających uczniów. Także w związku z konkursem dołączył do nas rodzynek, który akompaniował zespołowi. Wybór osób okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Kantata zaczęła zdobywać pierwsze sukcesy, które uwieńczone zostały m.in. wydaną płytą. W roku 2000 Kantata liczyła już sobie 16 osób, ale tak faktycznie metamorfozę zaczęła przechodzić w roku 2005, kiedy to w nasze szeregi dołączył kolejny uczeń, potem następni…

Przez te lata Kantata bardzo gwałtownie zmieniała swe szeregi, ze względu na charakter chóru. Zawsze był to bowiem chór szkolny, składający się przede wszystkim z uczniów gimnazjum. Niestety, nie wszyscy po skończeniu tego etapu edukacji mieli na tyle wytrwałości, by nadal z uporem, kosztem naprawdę wielu wyrzeczeń szkolić swe głosy i wzmacniać pozycję chóru.

Na swoim koncie mamy wiele sukcesów ​zespołowych oraz indywidualnych. Efekty naszej pracy niejednokrotnie można było podziwiać nie tylko na terenie szkoły, ale także poza jej murami, podczas wielu uroczystości na terenie naszego miasta, gminy i powiatu. W tym roku reprezentowaliśmy Trzemeszno i powiat gnieźnieński poza granicami kraju – w węgierskim Kuntszenmiklós, gdzie spotkaliśmy się z dużym uznaniem.

Obecnie chór liczy 28 osób – 15 dziewcząt i 13 panów; siedmioro z nich to licealiści. Mamy nadzieję, że zawsze znajdą się tacy, którzy zechcą, pomimo wielu trudności i rozmaitych wyborów, dołączyć do naszej Kantaty, by razem z nami przełamywać bariery, wewnętrzne blokady i wspólnie doskonalić umiejętności wokalne i artystyczne talenty, a przy okazji doskonale się bawić w naszym towarzystwie.

Kantata

Nasza grupa na facebook'u: Kantata Trzemeszno