Aktualności ekologiczne

Wspomnień czas…… wspomnień czar…..

Do końca roku szkolnego 2016 / 2017 pozostają już tylko 4 miesiące.
Tak, tak, to już tylko 4 miesiące. Wkrótce nadejdzie wiosna, zaświeci cieplejsze słoneczko, zaśpiewają ptaki, przyroda obudzi się ponownie do życia. A więc zabierajmy się do intensywnej pracy, zabierajmy się do sprzątania naszych domów i ogrodów. Na pewno znajdziemy tam mnóstwo skarbów, które będą nadawać się do segregacji oraz utylizacji. Pamiętajmy, że zwykłe porządki mogą zdziałać wielkie cuda.

KONKURS NA WEGETARIAŃSKO - WARZYWNĄ SAŁATKĘ

30.01.2015 roku odbył sie kolejny z cyklu konkursów ekologicnych o tytuł "EKO-KLASY".

Tym razem trzyosobowe zespoły z każdej klasy rywalizowały przygotowując sałatkę wegetariańsko - warzywną. Sałatka miałabyć łatwa, zdrowa i kolorowa.

Konkurs został zorganizowany z okzaji święta wegetarian, któr obchodziliśmy          11 stycznia.

Członkowie każdej z drużyn przygotowali sałatkę zgodną z zasdą żywienia oraz stylem życia wegetarian.

Jury w składzie: v-ce dyrektor p. D. Derezińska, p. M. Adamski, p. O. Andrzejewski, p. A. Bielak, p. M. Krzyżaniak - Świątek, p. A. Nowicka, p. A. Siwińska, p. N. Woźniak oceniało:

• zawartość składników zgodnych z propagowaną przez wegetarian zasadą odżywiania i sposobem na życie
  • zawartość składników odżywczych niezbędnych dla życia człowieka i prawidłowego jego rozwoju
  • wielokolorowość i wieloskładnikowość zastosowanych produktów spozywczych
  • walory smakowe oraz estetyka podania sałatki
  • czystość i higiena podczas wykonania sałatki.

Najwięcej emocji wzbudził moment oceny przygotowanego stołu wraz ze sposobem podania sałatki oraz cenne uwagi komisji podczas degustacji sałatki.

Klasyfikacja końcowa ułożyła sie następująco:

miejsce 1 - klasa 1c

miejsce 1 - klasa 2d

miejsce 3 - klasa 3d

miejsce 4 - klasa 2e

miejsce 5 - klasa 2c

miejsce 5 - klasa 1e

miejsce 7 - klasa 3c

miejsce 8 - klasa 1a

miejsce 9 - klasa 2b

miejsce 10 - klasa 3b

miejsce 10 - klasa 1d

miejsce 12 - klasa 1b

miejse 13 - klasa 3a

miejsce 14 - klasa 2a.

SPOTKANIE "EKO-LOGIKA"

Dnia 12 października 2014r. odbył się integracyjny wyjazd nowych członków SKE wraz z opiekunami. Młodzi ekolodzy uczestniczyli w spotkaniu Edukacyjno - Szkoleniowym pt. "Eko - Logika" z cyklu "Zielona Polska" w hali UAM Morasko w Poznaniu. Program składał się z dwóch części: edukacyjnej i artystycznej. Część pierwszą poprowadził znany przyrodnik i dziennikarz TVP SA Gerard Sawicki, który przedstawił prezentację dotyczącą relacji ludzi ze środowiskiem przyrodniczym, katastrofy ekologiczne, bioróżnorodność oraz ochronę gatunków i ich siedlisk.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Na całym świecie w trzeci weekend września odbywa się międzynarodowa kampania sprzątania świata. Polega ona na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscem przeznaczonym do ich składowania. Akcja wywodzi się z Australii, gdzie odbyła się po raz pierwszy w 1989r. W Polsce akcja rozpoczęła się w 1994r., gdzie Krajowy Patronat objęła Fundacja Nasza Ziemia.

III EDYCJA "EKO ZBIERACZA" oraz "EKO KLASY"

W roku szkonym 2014 / 2015 rozpoczynamy III edycję międzyklasowego konkursu ekologicznego o indywidualny tytuł "EKO ZBIERACZA" oraz o klasowy tytuł             "EKO KLASY".

Uczniowie indywidualnie mogą gromadzić punkty (pochały) poprzez:

- zbiórkę surowców wtórnych

- udziałw w różnych konkursach i turniejach ekologicznych

- udzaiał w Szkolnym Kole Ekologicznym EKOPUSZEK

- indywidualna pomoc opiekunom Szkolnego Koła Ekologicznego

W bieżącym roku szkolnym zbierane będą następujące surowce wtórne: